Kuny leśne, nieudomowione fretki i inne małe ssaki oraz gryzonie mogą wyrządzać poważne szkody w pozostawianych na parkinach pojazdach. Często można usłyszeć o przypadkach, w których zwierzęta przegryzają przewody lub gnieżdżą się pod maską pojazdu. Ich działalność jest nie tylko szkodliwa, ale i w niektórych sytuacjach niebezpieczna. Jednym z rozwiązań pozwalających na pozbycie się zagrożenia jest odstraszanie gryzoni za pomocą specjalnych urządzeń montowanych w pojeździe. Jakie są popularne rozwiązania technologiczne, dzięki którym można pozbyć się kun? Wymieniamy kilka z nich!
Jak można zabezpieczyć pojazd przed inwazją gryzoni?
Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć samochód przed działalnością dzikich zwierząt. Coraz częściej stosuje się m.in. specjalne kable ochronne, które są wykonywane z materiałów odpornych na przegryzanie. Osłonki zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ kuna lub inne zwierze nie jest w stanie rozerwać takiej obudowy. Problemem jest jednak instalowanie ich w miejscach o trudniejszym dostępie dla człowieka. Szczególnie że zwierzęta bez problemu wejdą nawet w niewielkie szczeliny. Innym rodzajem odstraszaczy są pojemniki z wonią, które wydzielają silne zapachy. Olejki eteryczne – nieprzyjemne dla zwierząt – mogą być rozpylane przez specjalne dyfuzory. Często są także dostępne w formie wkładu zamkniętego w woreczku. Produkty te tworzą barierę zapachową, która może skutecznie odstraszyć zwierzęta. Jak jeszcze można ochronić przewody w samochodzie?
Nowoczesna antykuna do samochodu o wysokiej skuteczności działania
Nowatorskie odstraszacze gryzoni mogą być oparte o różnego rodzaju technologie, które skuteczniej niż środki zapachowe i mechaniczne zniechęcają ssaki i gryzonie do wchodzenia pod maskę pojazdu. Niektóre urządzenia wykorzystują zaawansowane rozwiązania oparte na działaniu mini-czujników. Mogą być to m.in. urządzenia dźwiękowe, które emitują niesłyszalny dla człowieka pisk. Czujniki reagują na obecność gryzoni, uruchamiając natychmiastowe środki odstraszające. Tworzą tym samym niewidzialną barierę, która nie jest przekraczana przez intruzów. Uniemożliwiają im dostęp do silnika czy zbliżenie się do przewodów. W celu zniwelowania aktywności zwierząt stosuje się także pułapki elektryczne. To specjalny sprzęt, który posiada małe płytki podłączone do prądu. Zetknięcie się myszy, kuny czy szczura z takim elementem powoduje natychmiastowy szok – i w efekcie – spłoszenie zwierzęcia. Odstraszacze elektryczne są bezpieczne i nie są w stanie zabić. Kto wie, czy niebawem nie pojawią się nowe produkty, które zmienią rynek tzw. „antykun” do samochodów.