wakacyjny wyjazd

Ceny w sklepach, podobnie jak raty kredytów i rachunki, wciąż rosną. Jak w takiej sytuacji myśleć o wakacyjnym odpoczynku? Normalnie. Urlop nie jest zachcianką. Nawet kilkudniowe wakacje pozwalają odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a w konsekwencji utrzymać dużą wydajność w pracy, działać kreatywnie czy budować relacje z bliskimi. Co zrobić, aby w krótkim czasie uzbierać wystarczającą kwotę na wakacje?

Zasadniczo gromadzenie oszczędności na wakacyjny wyjazd powinno odbywać się przez cały rok – wówczas zebranie większej kwoty na obrany cel jest najłatwiejsze. Co jednak, gdy do urlopu zostało już stosunkowo niewiele czasu, a nam wciąż brakuje wystarczającej kwoty? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc!

Po pierwsze, zmień nawyki zakupowe

O ile nie liczyć stałych wydatków w postaci opłat czy spłacanych rat kredytowych, to większość pieniędzy po prostu przejadamy. Uzbieranie większej kwoty na wakacje to dobra motywacja, aby coś w tym temacie zmienić. W jaki sposób? Po pierwsze, na zakupy chodzimy z przemyślaną listą zakupów, a nawet wyliczoną gotówką. Innym sposobem jest ustalenie sobie limitu na dane wydatki i jego bezwzględne egzekwowanie. Przekroczyliśmy kwotę, którą mogliśmy wydać w sklepie? Odkładamy część produktów. Po drugie, warto spróbować zakupów spożywczych w sklepie internetowym. Unikamy wtedy pokus, szukając tylko tych produktów, które potrzebujemy. Oszczędność czasu, wygoda i argument przemawiający za tym, żeby zostawić auto na parkingu. Co więcej, unikamy niepotrzebnych wizyt w centrach handlowych, które kuszą letnimi promocjami i specjalnymi rabatami! – koniec wiosny i lato to idealna pora na aktywności na świeżym powietrzu.

Po drugie, przewietrz szafę

Szafa pęka w szwach, a my dalej twierdzimy, że nie mamy się w co ubrać? Czas urządzić wielkie segregowanie i sprzedaż zbędnej garderoby. Nie warto trzymać rzeczy, w które zmieścimy się „gdy schudniemy o dwa rozmiary” czy takich, dla których nie znaleźliśmy zastosowania przez ostatnie lata. Kolejna rzecz – zamiast wydawać znaczne kwoty na nową wakacyjną garderobę, warto zainteresować się eventami czy grupami w social media, które umożliwiają wymianę ubrań. Rzeczy, które już nam nie pasują lub zwyczajnie się znudziły, kogoś mogą zainteresować, my z kolei możemy odkryć coś ciekawego wśród rzeczy innych uczestników. Efekty: solidny zastrzyk dodatkowej gotówki z wyprzedaży szafy lub spora oszczędność na zakupie nowych ubrań.

Po trzecie, zrezygnuj z jedzenia na mieście

Dla wyższego celu, za jaki można uznać beztroski urlop, warto zrezygnować w lecie ze stołowania się na mieście. Przesiadywanie w restauracyjnych ogródkach ze znajomymi trzeba ograniczyć do minimum. Możemy być zaskoczeni jak wiele oszczędzimy, gdy zrezygnujemy na jakiś czas z wizyt w kawiarni, z rodzinnych wypadów na pizzę zamiast gotowania w weekend czy zamawiania obiadów w pracy. Konieczność oszczędzania nie musi oznaczać zrywania kontaktów ze znajomymi – zamiast przesiadywać z nimi na mieście można urządzić wspólnego grilla na działce lub wyruszyć na grupową wycieczkę rowerową. Warto korzystać z możliwości, które staną się niedostępne w chłodne, jesienne i zimowe wieczory!

Po czwarte, porzuć auto w mieście

Każdego dnia nie robimy zakupów wymagających sporych rozmiarów bagażnika. Gdy pogoda dopisuje, warto zadbać o sylwetkę (zwłaszcza gdy prowadzimy siedzący tryb życia) i przesiąść się na rower. Tak, nawet wtedy, gdy odwozimy dziecko do przedszkola. Codzienny 20-minutowy dojazd do biura czy wyprawy z rodziną do centrum handlowego mieszczącego się kilka przystanków autobusowych od domu to odległości, które spokojnie można pokonać pieszo. Spacerowanie wydaje się nużące? Dobre słuchawki douszne np. Fresh ‘n Rebel Twins 3 umilą nam ten czas. W trakcie słuchania ulubionej muzyki lub podcastu, nawet nie spostrzeżemy, że już dotarliśmy do celu. Oszczędność na paliwie gwarantowana. Lepsza forma fizyczna gratis.

Leave a Comment