Wybór opon powinien być dokładnie przemyślany. Wiąże się z nim nie tylko zapewnienie komfortu jazdy czy też design samochodu, ale przede wszystkim troska o maksymalne bezpieczeństwo. To właśnie ono powinno być najważniejszym aspektem dla każdego kierowcy, bez względu na staż posiadania uprawnień do kierowania pojazdem. Czym się kierować się przy wybieraniu opon letnich? Jakie czynniki brać pod uwagę, aby nie okazały się wydatkiem na jeden sezon? Podpowiadamy.

Opony skrojone na miarę potrzeb

Na drodze wyboru dobrych opon letnich powinna stanąć odpowiedź na pytanie: do jakiej jazdy są potrzebne. Jeśli poruszamy się głównie po mieście i nie rozwijamy zawrotnych prędkości, w zupełności wystarczą standardowe. Sportowe mogą poczekać na inne czasy, ponieważ auto z pewnością nie wykorzysta ich potencjału. Jeśli w codziennych trasach mamy do pokonania często błotniste tereny podmiejskie, wtedy z powodzeniem można postawić na ogumienie dopracowane pod kątem aut terenowych.

Dobre opony letnie, a aspekty techniczne

Ważną kwestią jest to, aby decydować się na zakup opon, których producenci stawiają na jakość i potrafią wykorzystać możliwości, jakie daje współczesna technologia. W praktyce mowa przede wszystkim o zwróceniu uwagi na skład ogumienia, czyli mieszankę z jakiej wykonane są opony w które chcemy zainwestować. Kolejna ważna kwestia – konstrukcja, która utrzymuje obciążenie w trakcie hamowania. Nie bez znaczenia pozostaje także bieżnik. Tutaj zwróćmy uwagę na rowki i lamele, jakie są odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru wody. Jeśli w planach mamy rozwijanie sporej prędkości – autostrady etc., to warto także zainteresować się indeksem prędkości. Nie wszystkie opony są gotowe na wyzwania pt. przysłowiowy gaz do dechy, a prędkość na poziomie 180 km/h pozostaje poza ich zasięgiem.

Typ bieżnika i sprawdzony producent

Na drodze wyboru dobrej klasy opon letnich stoi bieżnik. W samochodach małych oraz średniej wielkości dobrze sprawdzi się ten z takim samym wzorem na obydwu połowach. Większe auta, które nomen omen wymagają także analogicznie dużej mocy, układ bieżnika powinien być jednak bardziej zaawansowany. Tutaj sprawdzi się asymetryczna rzeźba. Koniecznie sprawdźmy także producenta odpowiedzialnego za jakość opon. Ta jest jednak najważniejsza. Stawiajmy też na dobre miejsca w których kupujemy ogumienia. Jednym z nich jest sklep internetowy z oponami https://noweopony.pl/opony/185/65/r15 w którym oprócz dużego wyboru jakościowych opon możemy liczyć także na fachowe doradztwo.

Leave a Comment