Mimo że popularniejszym wyborem są panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku, to istnieje także grupa entuzjastów fotowoltaiki na gruncie. Jak powinna wyglądać podstawa pod pv, jakie są jej funkcje i jaki jej rodzaj można wybrać?

Najważniejsze funkcje podstaw pod panele fotowoltaiczne

Konwencjonalne panele fotowoltaiczne, które są używane zarówno na farmach fotowoltaicznych, jak i w instalacjach przydomowych, posiadają masę wynoszącą od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów na sztukę. Zazwyczaj ich wysokość mieści się w zakresie od 1 do 2 metrów. W celu zbudowania większych instalacji wymagane jest założenie kilkunastu do kilkudziesięciu paneli.

Z tego powodu uchwyty paneli fotowoltaicznych na gruncie muszą być niezwykle trwałe. Ponadto musi skutecznie chronić panele przed ewentualnym zerwaniem przez wiatr oraz zapobiegać przegrzewaniu się ich od spodu. W przypadku konstrukcji dwustronnych stelaż musi także umożliwiać odbicie promieni słonecznych od gruntu.

Warto zaznaczyć, że stelaż pod instalację fotowoltaiczną dostępny np. na stronie Pekabet musi być wykonany z wytrzymałych, ale jednocześnie niezbyt ciężkich materiałów. Zazwyczaj część naziemna konstrukcji jest wykonana z aluminium lub ocynkowanej stali, a czasami także ze stali nierdzewnej. Często można spotkać się z połączeniem tych różnych materiałów w ramach jednej konstrukcji. Jeśli chodzi o elementy ukryte pod ziemią, to fundamenty to najczęściej betonowe bloki lub pylony. Niektóre konstrukcje po prostu zalewa się betonem.

Typy podstaw pod panele na gruncie

Oto kilka różnych opcji konstrukcji naziemnych i fundamentów pod instalacje fotowoltaiczne na gruncie:

  1. Konstrukcje wbijane: To proste, ekonomiczne i szybkie rozwiązanie, ale nadaje się tylko do gruntów o odpowiedniej nośności. Zazwyczaj konstrukcje te są wykonane z ocynkowanej stali i wbijane w ziemię w miejscach przeznaczonych do montażu paneli. W przypadku mniej wytrzymałego gruntu można wykorzystać kafary do wiercenia otworów pod dłuższe elementy konstrukcji (ok. 4 m).
  2. Konstrukcje wkręcane: W przypadku, gdy warunki terenowe nie pozwalają na wbicie wsporników konstrukcji, można zdecydować się na opcję wkręcaną, która zapewnia stabilność bardziej solidnie osadzoną w ziemi.
  3. Konstrukcje na fundamentach: Ogólnie rzecz biorąc, każdy rodzaj konstrukcji może być osadzony na fundamentach lub płytach betonowych, ale te są niezbędne tam, gdzie grunt sam w sobie nie jest wystarczająco wytrzymały, aby utrzymać instalację.
  4. Konstrukcje dociążane: Zamiast zalewać konstrukcję betonem, można ją obciążyć betonowymi blokami. Jest to rozwiązanie głównie stosowane przy mniejszych instalacjach na gruncie.

Sprawdź ofertę konstrukcji pod panele fotowoltaiczne od Pekabet: https://pekabet.pl/podstawy-pod-panele-fotowoltaiczne-pv/

Leave a Comment